Poznański Stary Rynek z kartonów

Obchody Święta Niepodległości nie muszą ograniczać się do sztywnych akademii, biało-czerwonych kotylionów i malowania flag. Świętowanie faktu, że żyjemy w wolnej Polsce, może mieć charakter bardziej obywatelski niż patriotyczny, bo to pojęcie ulega ostatnio niedobrym zawłaszczeniom. Dlatego w jednym z Poznańskich przedszkoli powstała wystawa „Ulicami Historii” – była interaktywna i zajmowała większą część holu placówki. Stanowiły ją kamieniczki oraz poznański ratusz, między którymi dzieci mogły spacerować, a nawet do nich wchodzić. Część z nich była ustawiona w taki sposób, by pokazywać Stary Rynek nocą. Przechodząc taką „nocną uliczką” dzieci przemieszczały się po macie sensorycznej, dzięki czemu można powiedzieć, że chłonęły wiedzę każdym zmysłem. Oprócz tego w jednej z kamienic znajdował się odtwarzacz mp3, z którego można było posłuchać przystępnej dla dzieci opowieści o niepodległości i dobrym obywatelu – nagranej specjalnie na tę okazję przez jedną z mam i jej córkę. Na wystawie znajdowały się też rysunki oraz krótkie informacje na temat obywatelskiej postawy, barw i symboli narodowych, które promowały tolerancję i dbanie o wspólne dobro, ale bez niepotrzebnego patosu.

Co najważniejsze, w całym tym projekcie dzieci nie były tylko biernymi odbiorcami wystawy, ale też jej twórcami. Pod moją opieką składały z kartonów i malowały kamieniczki, podczas burzy mózgów podawały pomysły, co może zrobić dobry obywatel, pisały krótkie zdania na ten temat, rysowały i wyklejały symbole narodowe. Przy tym wszystkim w praktyce mogły zobaczyć, że wspólna praca przynosi wspaniałe efekty, z których mogą korzystać i oni sami i inni.

Poza tą okolicznościową wystawą domki okazały się świetnym placem zabaw i służyły dzieciom aż do ostatniej kartonowej ściany – w ferworze zabawy w końcu się poddały, ale do dziś wspominamy je z błyskiem w oku.

 

 


 

AGNIESZKA

przedszkolanka, ciocia wszystkich dzieci oraz autorka wierszyków i historii adresowanych do najmłodszych. Tworzy, gry, zabawy i inne aktywności dla dzieci, wykorzystując do tego tanie, proste i przeznaczone do zupełnie innych celów materiały. Prowadzi stronę na FB z przepisami na nieoczywisty kuchenny sukces, pod hasłem „Gotuj z Agą”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *